Firma Very Schauberove chtela u prilezitosti prelomoveho roku 2000 zprostredkovat nemeckemu mestu Augsburgu velkou kulturni udalost, na kterou by se dlouho vzpominalo. A zrejme tomu tak skutecne bude - jenze trochu jinak, nez jak si predstavovala vydavatelska skupina Welt-bild, u niz ma pani Schauberova na starosti praci s verejnosti.
Tak zacina v hamburskem mesicniku Art clanek referujici o vystave slavneho Salvadora Daliho (1904 az 1989), v nemz redaktori casopisu oznacili expozici otevrenou 15. zari v augsburgskem Rimskem muzeu za skandalni vystavu pochybnych del.
Byla ohlasovana jako "svetova umelecka premiera". Sto ctyricet dosud neznamych originalu spanelskeho surrealisty! Vsechny z majetku znameho pani Schauberove, turinskeho lekare Giuseppa Albaretta, ktery zemrel v roce 1997, a jeho zeny Mary. Udajne nejvetsi soukroma sbirka Daliho na svete.
Mezi znalci - uvadi Art - panuje nazor, ze jde o kolekci mnoha falzifikatu a zdroj neautorizovanych grafickych tisku. "Tyto udajne Daliho grafiky jsou tisteny na papire, ktery podle vodoznaku pochazi z doby po roce 1980," tvrdi Ralf Michler, ktery sestavil pracovni seznam Daliho tistenych grafik. "V te dobe uz Dali ze zdravotnich duvodu prokazatelne nebyl schopen nic signovat. Motivy byly casto splacany dohromady z daliovskych obrazu." Zaver zni: jde o falza nebo v lepsim pripade o tisky udelane tajne za Daliho zady! Nesporne je, ze Albarettovi kontakt s malirem skutecne meli. Seznamili se s Dalim v roce 1956 na jednom vecirku. Tehdy udajne vzniklo celozivotni vrele pratelstvi.
Kdyz byly casti sbirky Giuseppa a Mary Albarettovych poprve predstaveny verejnosti v italskem Turine (v letech 1996-1997), byly pry na vystave v Palazzo Bricherasio k videni vedle originalu take cetne kopie a padelky. Obraz pod nazvem tekute hodiny, datovany rokem 1939, se zdal byt sestaven z motivu skutecnych Daliho praci ze stuttgarske Statni galerie, newyorskeho Muzea moderniho umeni a jedne soukrome sbirky. Jiny obraz, Osm slonu (1964), zas pusobil dojmem pokusu o nesikovne napodobeni Pokuseni svateho Antonina z roku 1946, ktere je dnes v Kralovskem muzeu krasnych umeni v Bruselu. To, ze udajne Daliho expertizy ke kazdemu z techto del jsou psany chatrnou francouzstinou s primesi italstiny, vysvetloval sberatelsky par podle spanelskeho listu ABC tim, ze je pry malir v parizskem hotelu Meurice diktoval cisnikovi do hoteloveho psaciho stroje.
Pochybam odpovidal i verdikt odborniku. "Skandalni, nevkusne, pro Daliho povest urazlive," tak oznacil sbirku Albarettovych dlouholety umelcuv duvernik, jeho osobni tajemnik a pravnik Robert Descharnes a vyslovil se, ze se jedna o zfalsovane obrazy, akvarely a grafiky. Podle ABC si vzpominal, ze pry Dali 25. dubna 1987 pred notarem a dvema svedky podepsal dokument, v nemz odepiral manzelum Albarettovym jakekoliv pravo vystupovat jako odbornici na jeho dilo. o politovanihodne vystave hovoril po sve navsteve v Turine i Daliho pritel a sberatel Reynold Morse, ktery ridi Daliho muzeum v americkem St. Petersburgu na Floride.
Od chvile, kdy veslo ve znamost, ze podle pochybnych del z Albarettova vlastnictvi vznikaji graficke tisky, vstoupila do hry policie. Kdyz bylo nekolik techto listu v roce 1955 nabidnuto v Nemecku ke koupi prostrednictvim casopisu Diners Club Magazin, pozadali nemecti policiste sve italske kolegy v Turine o jejich zabaveni. Zadost o pomoc zustala bez odezvy: Italove 30 mesicu mlceli a pak uvedli, ze u Alvarettovych nic podezreleho nenasli...
Vystava vyvolavajici spekulace je v Augsburgu do 26. listopadu. Organizatorum se pochopitelne dosavadni ohlas moc nelibi. Mela to byt senzace a misto toho tu je skandal. Kurator vystavy Winfried Heid proto rezolutne poprel, ze by mezi obrazy byly padelky. "Znovu prohlasuji, ze vsechna vystavena dila jsou jednoznacne prava," rekl na vernisazi a dodal, ze kdo neco takoveho "z dalky" tvrdi, chce vystavu poskodit. Zastupci rodiny Albarettovych dokonce privezli do Augsburgu osvedceni dokladajici pravost predstavenych umeleckych del. Na nemeckou vystavu vsak uz zautocil v televizi i zmineny Robert Descharnes: rekl, ze nektere exponaty povazuje za zcela zjevne padelky!
Zrejme falesny obraz Daliho ze sbirky Albarettovych (vpravo) vznikl jako kombinace dvou originalu ze Stuttgartu (nahore vlevo) a New Yorku (dole vlevo). Pravo, 23.09.2000 |