dali.uffs.net

Salvador Dalí - Napsali 21.09.1999


[Index] [Salvador Dalí] [Obrazová Galerie] [Rozbory] [Fotografie] [Film] [Odjinud...] [Napsali...] [Odkazy]

Mladá Fronta Dnes, rubrika Na cestách, 21.09.1999
Portlligat: kde žil a tvořil Salvador Dalí

Přestože je Portlligat vlastně jen jednou z čtvrtí půvabného katalánského městečka Cadaqués v severní části pobřeží Costa Brava, objevíte jeho jméno na mnoha mapách. Zasloužil se o to Salvador Dalí, který si v této staré rybářské čtvrti na břehu nádherné zátoky vybudoval svéráznou rezidenci. Před dvěma lety byl dům po náročné rekonstrukci zpřístupněn veřejnosti. Do Cadaqués jezdíval Dalí na prázdniny. Pozoruhodná krajina kolem mysu Creus byla pro mladého umělce velmi inspirativní.
Měl to tam natolik rád, že se rozhodl v portlligatské zátoce vybudovat svůj skutečný domov, v němž pak se svou ženou Galou trávil šest až sedm měsíců v roce. Pracoval na něm s většími či menšími přestávkami přes čtyřicet let. K prvnímu rybářskému domku, který získal v roce 1930, postupně přikupoval další, které přizpůsobil svým potřebám, dal přistavět nové, až vznikla tato zvláštní spleť větších či menších pokojů, zákoutí, chodeb a chodbiček, z nichž mnohé nevedou vůbec nikam. Odevšad jsou však průhledy větší či menší, různých tvarů a z různých výšek na nádhernou portlligatskou zátoku, která je přítomna na mnoha jeho obrazech. Interiér zútulňují koberce, tapisérie, suché kytky a starobylý nábytek. Všehochuť předmětů cenných, méně cenných i zcela bezcenných, jejichž instalace je sama o sobě výtvarným dílem, pak už jen dotvářejí bizarnost prostředí, v němž Dalí žil a pracoval. Dům v Portlligat, snadno rozeznatelný podle gigantických vajec u zahradního plotu, je rozdělen na tři části, z nichž každá má jiný charakter. Soukromé prostory, zahrnující obývací pokoje, jídelnu, knihovnu a ložnici se vyznačují až úzkostlivým pořádkem, kde vždy vládla spíše Gala, zatímco ateliér a takzvaný sál modelů byl jasným královstvím Dalího. Zahrada s bazénem a letní jídelna sloužily jako prostory reprezentační, kde se přijímaly oficiální návštěvy. Rezidence v Portlligat je po známém muzeu ve Figueres a méně známým zámečkem v Púbol (asi 40 kilometrů od Figueres), který v roce 1970 Dalí koupil a zrekonstruoval pro svou ženu Galu, třetím bonbónkem, který obdivovatelé tohoto výstředního umělce v Katalánsku najdou.

Může se hodit

JAK SE TAM DOSTAT
Z Cadaqués silnicí směrem na Cap de Creus. Parkoviště je v bezprostřední blízkosti Dalího rezidence. Jste-li odkázáni na veřejnou dopravu, musíte se dostat do Figueres nebo do Roses, odkud jezdí autobusy do Cadaqués. Z centra tohoto městečka je to k Dalího rezidenci pěšky přibližně 30 minut.

NA CO NEZAPOMENOUT
Máte-li v úmyslu vypravit se do Portlligat v plné sezóně, doporučuje se rezervovat si den a hodinu prohlídky předem na telefonním čísle 972258063. Od 15.3. do 14.6. a od 16.9. do 1.11. je otevřeno denně, kromě pondělí a svátků, od 10.30 do 18.00; od 15. června do 15. září denně od 10.30 do 21.00. Za vstupné zaplatíte 1600 peset.

Miluše Válková

Dalího rezidence v Portlligat
Právo, 21.09.1999
autor článku: Miluše Válková


[Index] [Salvador Dalí] [Obrazová Galerie] [Rozbory] [Fotografie] [Film] [Odjinud...] [Napsali...] [Odkazy]