dali.uffs.net

Salvador Dalí: 1904-1989, Život a dílo


[Index] [Salvador Dalí] [Obrazová Galerie] [Rozbory] [Fotografie] [Film] [Odjinud...] [Napsali...] [Odkazy]

1904

Salvador Dalí se narodil 2. května ve Figuerasu. Už v mládí projevuje mimořádný malířský talent.

1918

Na výstavě v Městském divadle ve Figuerasu se jeho první obrazy dočkají uznání u kritiky.

1919

Dalí uveřejní v místních časopisech několik článků o slavných malířích a básně Quand les Bruits's endorment.

1921

V únoru zemře Dalího matka. V říjnu přijmou Dalího na Vysokou uměleckou školu San Fernanda v Madridu. Bydlí v koleji "Recidencia de Estudiantes", kde se spřátelí s básníkem Federikem Garcíou Lorkou a režisérem Luisem Bunuelem.

1923

Dalí ostře protestuje proti kompetentnosti svých profesorů, vyvolá tím neklid ve škole a je z ní na rok vyloučen. Téhož roku je v Geroně z politických důvodů na 35 dní zatčen.

1925

Dalí stráví s Lorkou prázdniny v Cadaqués. V listopadu má první samostatnou výstavu v barcelónské Galerii Dalmau.

1926

Dalí jede poprvé do Paříže a sejde se tam s Picassem (v dubnu). V říjnu je definitivně vyloučen z madridské umělecké školy.

1927

Od února do října si odbývá vojenskou službu. Vydá spis Svatý Šebestián a rozvine estetiku objektivity.

1928

S Lluísem Montaňyá a Sebastiá Gaschem napíše Žlutý manifest.

1929

Bunuel a Dalí natočí film Un chien andalou (Andaluský pes), znamenající jejich oficiální přijetí do pařížské skupiny surrealistů. Na jaře jede Dalí na natáčení do Paříže a s Miróovou pomocí se tam sejde s Tzarou, surrealisty a Paulem Eluardem. V létě svede o prázdninách v Cadaqués Eluardovu manželku Galu, což vede k rozchodu s otcem.

1930

Dalí rozvine první náznaky paranoidně kritické metody. V časopise "Le surrealisme au service de la révolution" vyjde Zdechlina osla (L'Áne pourri). V Editions surréalistes vyjde Viditelná žena (La femme visible). Dalí koupí v Port Lligatu u Cadaqués rabářský domek, kde pak tráví valné části roku s Galou. Pravicové extrémní skupiny zdemolují při promítání Bunuelova a Dalího filmu Zlatý věk (L'Áge d'or) kino.

1931

V "Editions surréalistes" vyjde Láska a paměť.

1932

Dalí se zúčastní první výstavy surrealistů ve Spojených státech. Napíše scénář k filmu Babaouo, který nebyl nikdy realizován - jako žádný jeho další filmový projekt. Je založena skupina sběratelů "Zodiaque", která pravidelně kupuje jeho díla.

1933

V časopise Minotaure uveřejní článek O děsivé a poživatelné kráse, o secesní architektuře a vyvolá tím oživení zájmu o estetiku z přelomu století.

1934

Při vystavení obrazu Záhada Viléma Tella dojde k prvním střetům se surrealisty a André Bretonem. Dalího výstava v New Yorku má triumfální úspěch.

1936

Ve Španělsku vypukne občanská válka. Při přednášce na surrealistické výstavě v Londýně se Dalí málem udusí v potápěčském skafandru, který si na toto vystoupení oblékl. V prosinci se objeví jeho fotografie na titulní straně časopisu "Time".

1937

Dalí napíše scénář pro bratry Marxovy a sejde se v Hollywoodu s Harpo Marxem. Včervenci maluje a současně píše Metamorfóza narcise, obsáhlé vysvětlení paranoidně kritické metody. navrhne různé modely pro Elsu Schiaparelliovou. Na Bretonův popud ho surrealistická skupina odsoudí pro jeho nevhodné výroky o Hitlerovi. 

1938

Dalí se zúčastní mezinárodní výstavy surrealistů v Paříži (v lednu). V červenci navštíví v Londýně Freuda a namaluje několik jeho portrétů.

1939

Dalí se definitivně rozejde se skupinou surrealistů a André Bretonem, který vytvoří anagram jeho jména: "Avida Dollars". Ve Spojených státech vydá Dalí spis Vyhlášení nezávislosti fantazie a vyhlášení práv člověka na jeho pomatenost. V listopadu se v Metropolitní opeře v New Yorku koná premiéra baletu Bacchanal. Libreto a scénu navrhl Dalí, choreografem byl Léonide Massine.

1940

Po krátkém pobytu v Paříži se Dalí a Gala vrátí do New Yorku, kde žijí v exilu až do r. 1948.
1941 Dalího a Miroóva výstava v newyorském Muzeu moderního umění.
1942 V USA vyjde Tajný život Salvadora Dalího (The secret life of Salvador Dalí).
1946 Dalí nakreslí návrhy na projekt trikového filmu s Waltem Disneyem. Navrhne scénu pro film Spellbound (Okouzlený) Alfreda Hitchcocka.
1948 V USA vyjde 50 magických tajemství (Fifty secrets of magic craftsmanship).
1949 Dalí a Gala se vrátí do Evropy. Dalí navrhne scénickou výpravu pro Petra Brooka a Luchina Viscontiho. Namaluje cyklus obrazů Madona z Port Lligatu.
1951 Dalí vydá Mystický manifest a zahájí své korpuskulární období.
1952 Dalí vystavuje v Římě a v Benátkách. Je to období jeho nukleární mystiky.
1953 Dalí má v prosinci triumfální přednášku na Sorbonně o "Fenomenologických aspektech paranoidně kritické metody".
1954 Začátek natáčení filmu Neobyčejný příběh o krajkářce a nosorožci (L'histoire prodigieuse de la Dentelliére et du Rhinocéros), jehož režisérem je Robert Descharnes.
1956 Výstava v Národní galerii ve Washingtonu.
1958 Dne 12. května Dalí na happeningu v pařížském Théátre de l'Etoile předvede patnáctimetrový chléb.
1959 Dalí vystaví v Paříži svůj vynález: ovociped.
1960 Dalí maluje velké mystické obrazy jako Ekumenický koncil.
1961 V Benátkách se koná premiéra baletu "Ballet de Gala". Libreto a scéna pocházejí od Dalího, choreografem je Maurice Béjart. Na École Polytechnique v Paříži má Dalí přednášku o mýtu Kastora a Polluxe.
1962 Robert Descharnes vydá spis Dalí de Gala.
1963 Dalí vydá Le Mythe tragique de l'Angelus de Millet. Začíná připisovat nádraží v Perpignanu rozhodující roli při utváření universa.
1964 Gilles Néret a Robert descharnes zorganizují v muzeu Seibu v Tokiu první velkou Dalího retrospektivu. Dalí vydá Deník génia.
1971 Otevření Muzea Salvadora Dalího v Clevelandu (Ohio) se sbírkou E. a A. Reynolds Morseových. Roku 1982 bylo muzeum přeloženo do Saint Petersburgu na Floridě.
1978 Dalí objeví práce Reného Thomse o matematické teorii katastrof. V dubnu vystavuje v Guggenheimově muzeu své hyperstereoskopické obrazy. V květnu je přijat do pařížské Académie des Beaux-Arts.
1979 Centre Georges Pompidou v Paříži uspořádá velkou Dalího retrospektivní výstavu, převezenou potom do londýnské Tate Gallery.
1982 Dne 10. června zemře Gala. V červenci je Dalímu propůjčen titul Margués de Pubol. Žije nyní na zámku v Pubolu, který věnoval Gale.
1983 Vytvoří parfém "Dalí". V Madridu se koná významná Dalího retrospektiva instalovaná později v Barceloně. V květnu namaluje Dalí svůj poslední obraz Ocas vlaštovky.
1984 Při požáru jednoho pokoje na zámku v Pubolu utrpí Dalí těžké popáleniny. Robert Descharnes vydá spis Dalí - dobytí iracionálna. Jeho dílo - jeho život. V Palazzu dei Diamanti ve Ferraře se koná Dalího retrospektivní výstava.
1988 První Dalího výstava v Sovětském svazu v moskevském Puškinově muzeu.
1989 Dne 23. ledna umírá Dalí na srdeční slabost v Torre Galatea, kde žil od požáru na zámku Pubolu. Podle svého přání je pohřben do krypty svého Divadla-muzea ve Figuerasu. V závěti odkáže celé své jmění a dílo španělskému státu. V květnu se koná velká retrospektivní výstava ve Státní galerii ve Stuttgartu, která se v srpnu přestěhuje do curyšského Domu umění.

Zdroj: Robert Descharnes, Gilles Néret: Salvador Dalí


[Index] [Salvador Dalí] [Obrazová Galerie] [Rozbory] [Fotografie] [Film] [Odjinud...] [Napsali...] [Odkazy]